GIFT of 20 ml of CROSSLINKED serum for the purchase goods in min. value 1500 CZK / €60. Free delivery on orders over 2000 Kč/€80.

FRESH Essence

~Essence~

Increase the effectiveness of your serum or cream and make the most of your skincare routine.

The essence tackles the absorption of active ingredients into the skin. Modified hyaluronic acid forms polymeric micelles that act as “carriers” for the active ingredients from the serum or cream to the skin cells. This allows the active ingredients to take full effect.

After application, the skin is fresh and soft to the touch.

The essence should be applied as the second step of your skincare routine to cleansed, makeup-free skin just before applying a serum or cream. We also recommend using the NANO serum instead of water to activate it. It can also be used on its own.

“A unique technology to deliver active ingredients into skin cells.”

250ml

250 ml

In stock (>5 pcs)
Code: 202019
470 Kč
Category: SHOP

IN BRIEF

  • Works in parallel with serum or cream
  • A unique delivery system that improves the absorption of active ingredients into the skin
  • Helps fight skin ageing effectively
  • Refreshes and softens the skin
  • Use as step 2 of your skincare routine or on its own
  • Suitable for night and daytime use
  • For all skin types at any age
     
Produkt

HOW IT WORKS

The modified hyaluronic acid literally coats the active ingredients, forming polymeric micelles, formations containing active ingredients. The polymeric micelles, together with the active ingredients, penetrate the deeper layers of skin into the skin cells, where they enter via receptors for hyaluronic acid. The polymeric micelles release the active ingredients in the skin cells. Better absorption of the active ingredients leads to maximised effectiveness of the treatment.
The higher effectiveness of products with polymeric micelles from modified hyaluronic acid has been demonstrated in a clinical study. At the same time, their positive anti-ageing effect has been confirmed, despite the lack of other active ingredients.

Produkt

KEY ACTIVE INGREDIENTS

 

DELCORE
Delivers active ingredients into skin cells

LOW MOLECULAR WEIGHT HYALURONIC ACID
Biologically active hyaluronic acid, penetrates into the deeper layers of the skin, promotes collagen production in the skin

PANTHENOL
Soothes, moisturises, anti-inflammatory

 

INNOVATION

A new step in your skincare routine that improves the absorption of active ingredients into the skin.

DIRECTIONS FOR USE

Cleanse your face. Apply a small amount of essence to a cotton pad and gently swipe across your face. Ideally follow with serum or cream.


Smart tip

Use the FRESH essence to activate the NANO serum instead of water. The essence will increase the effectiveness of the serum.

Produkt

INGREDIENTS

AQUA, PANTHENOL, SODIUM OLEOYL HYALURONATE, SODIUM HYALURONATE, SODIUM HYDROXIDE, BENZYL ALCOHOL, DEHYDROACETIC ACID

HI-TECH INGREDIENTS VEGAN_1 PARABEN FREE FRAGRANCE FREE DYES FREE
5
16x
4
0x
3
1x
2
0x
1
0x
Do not fill out this field:
5
K Avatar of author | 16/07/2022
Dočistí a osvěží pleť bez vysušení. Spokojenost
5
DB Avatar of author | 01/06/2022
Jsem spokojená
3
BB Avatar of author | 06/05/2022
Nedokáži posoudit. Nemám pocit, že by nějak fungoval...
5
RM Avatar of author | 14/02/2022
مرحبا انا جربت المجموعة روعه من اول استعمال حسيت بالفرق وخاصة بيلينغ ناعم هالبشره وفعاليته حلوه من اول استعمال واخيرا لقيت المنتج يلي بناسب بشرتي لانو بشرتي كتير تعباني وانشالله راح ابقى استعملوا وشكرا
I Avatar of author IUVENIO (Administrator) 12/04/2022
Děkujeme za krásné hodnocení! Překlad z Google translate: Dobrý den, sadu jsem vyzkoušela, byla úžasná od prvního použití a cítila jsem rozdíl, hlavně jemné žmolkování pokožky a její účinnost byla dobrá již od prvního použití.Nakonec jsem našla produkt, který mé pleti vyhovuje, protože moje pleť je velmi unavená a doufám, že ji budu používat i nadále.Děkuji
5
KN Avatar of author | 30/01/2022
Velmi příjemné a v kombinaci s krémem perfektní.
5
LU Avatar of author | 30/01/2022
Jakýkoliv výrobek této kosmeniky je vynikající.
5
B Avatar of author | 14/01/2022
Je srandovní, že při výběru produktů jsem považovala esenci za ten nejzbytečnější krok, který můžu klidně ze své rutiny vynechat. Pak jsem ji dostala jako dárek v dárkové sadě — a od té doby je to pro mě naopak krok, který nikdy nevynechám! Fresh je pro mě teď naprosto nepostradatelným produktem. Jestli pomáhá sérům a krémům se líp vstřebat? Netuším. ALE moje pleť se při použití cítí tak krásně svěže a hydratovaně, že se z téhle esence stal teď naopak první produkt, který vždycky hned doplním, když dojde :D
5
AU Avatar of author | 02/11/2021
Používám v kombinaci s Urban a jsem naprosto spokojena.
5
JR Avatar of author | 06/09/2021
Používám pravidelně večer pro dočištění a ráno pro čištění a osvěžení pleti před aplikací denního krému. Maximální spokojenost!
5
Avatar of author | 18/08/2021
- velmi spokojena, objednáno opakovaně
5
A Avatar of author | 05/04/2021
Používám jako 2. krok po URBAN a ředím NANO sérum. Po použití cítím, že pleť je opravdu FRESH. Líbí se mi, že produkty nejsou parfémované, ale i přesto mají svoji specifickou vůni, kterou jsem si rychle zamilovala. Už si nedokážu představit, že bych používala něco parfémovaného.
5
DH Avatar of author | 19/03/2021
Jsem maximálně spokojená. Používám i s jiným sérem a mohu říci skvělé. Pleť je hydratovaná a krásně heboučká.
5
R Avatar of author | 03/03/2021
Moc spokojený s tímto produktem. Používám ho po vyčištění gelem URBAN. Ředím jím dokonce i sérum NANO a přes den ho mám v rozprašovači a osvěžuju plet'. Až po esenci se mi značně zlepšila plet'. Doporučuji používat.
5
J Avatar of author | 03/03/2021
Hezký produkt, znám z korejské kosmetiky. Je ho velké balení takže nemusím často objednávat.
5
P Avatar of author | 28/02/2021
Objevila jsem u maminky v koupelně a už jsem jí ho nevrátila:) Příjemný, rychle se vstřebá a problémy s černými tečkami jsou pryč.
5
S Avatar of author | 26/02/2021
Použivám se svým sérem jiné značky a fakt vidím výsledky, takže nefunguje jen se séry iuvenio, ale i s jinými značkami. Není vůbec parfamované, za což dávám 6. hvězdičku!
5
L Avatar of author | 26/02/2021
Používám týden a už několikrát jsem šla do postele bez séra a krému, protože ten pocit čisté pleti je super. Pleť není vysušená a vypadá dobře i bez séra. Používám i ráno na osvěžení pleti.

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:
Back shopping